Kurtlar Vadisi, Sağır Oda ve Cem Uzan

Aile fertlerinin her birine onlarca favori dizinin düştüğü Türk Medyasında gerçek olayları üstü kapalı anlatan dizilerin en bilineni ve hakkında en çok spekülasyon yapılanı muhakkak ki Kurtlar Vadisi idi. Kurtlar Vadisi dizisinde rol alan herkesin gerçek hayatta bir karşılığı bulunmuştu.

Polat Alemdar’ı Abdullah Çatlı, Süleyman Çakır’ı Alaaddin Çakıcı , Arslan Akbey’i Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım, Laz Ziya’yı Son 35 yılın en büyük mafya babası Dündar Kılıç, Tombalacı Mehmet’i öldürülen kumarhaneler kralı Ömer Lütfi Topal’ın sağkolu ve ortağı Ali Fevzi Bir, Hüsrev Ağa’yı Türkiye’nin en büyük uyuşturucu tacirlerinden Abuzer Uğurlu, İplikçi Nedim’i pek çok mafyanın kullandığı Yahudi tefeci gizli kasa Nesim Malki, Önder Zülfü Koşal’ı 26 kumarhanesi ile milyar dolarlık cirosu olan uyuşturucu tüccarı Ömer Lütfü Topal, Memati’yi Alaattin Çakıcı’nın koruması Muradi Güler, Elif’ı Çakıcı’nın avukatı Şeyda Yıldırım, Behiç Türkcan’ı Yeşil tarafından öldürülen Ermeni asıllı uyuşturucu taciri Behçet Türkcan, Testere Necmi’yi Yaşar Avni Musullulu, Kılıç’ı Nihat Akgün, Mehmet Karahanlı’yı Tuncay Özilhan veya Rahmi Koç olarak eşitleyenlere aslında benzerliklerden ötürü hak vermemek de ne kadar doğru olur bilinmez.

Derler ya “Doğru her yerde söylenmez” diye. Ama “Söylemesini bilen her yerde söyler” denebilir eğer bu sayılanlar doğru ise. Tabi (doğru olduğunu varsayarak söylüyorum) eğer bunlar bir şekilde lanse edilmiş, söylenmişse bunun nedeni sadece doğruyu doğru şekilde söylemek değildir elbette. Medyamızın çıkar savaşları da büyük rol oynamıştır bu ifşa operasyonunda.

Hakkında bilgi almak istediğiniz konu, kişi veya her ne ise hakkında tarafsız kaynak oluşturmak mantığı ile 15 Ocak 2001 tarihinde başlatılan Wikipedia’da yine benzeri bir durumu anlatan aşağıdaki yazı ile karşılaştım.

“Cem Uzan, Şu sıralar Kanal D’de yayınlanan Sağır Oda adlı dizide Mahir Günşiray’ın canlandırdığı “Girayhan Kırımlı” ile esleştirilmesiyle tekrar gündemdedir. Zira dizide bahsedilen karakter Almanlarla sürekli ittifak halinde olmayı savunur. Cem Uzan da Alman Lisesi mezunudur.

Ayrıca dizide Cem Uzan gibi iş adamı olan Girayhan Kırımlı, şirketinin reklâm işlerini Nail Koyunlu ve Ali Baran gibi kurgu isimlere vermeye niyetlenir. Oysaki bu isimler gerçek hayatta Nail Keçili ve Ali Taran isimlerini çağrıştırmaktadır ve her iki isimle de Cem Uzan oldukça içli dışlıdır. Hatta partisinin (Genç Parti) reklâm işlerini Ali Taran’a vermiştir.”

Binlerce insanın hakkını gasp ederek hakkını gasp ettiği insanların parasıyla yine o insanlara huzur ve refah getireceğini vaat eden bir insanın “Bu ülke IMF’ye peşkeş çekilmeyecek, ülkemiz hasta adam yapılmayacaktır”, “Emekliye 14 maaş”, Mazot 1, fındık 8 YTL olacak”, “Gıdada KDV kalkacak” naralarıyla siyaset arenasında yer almasını aklım almıyor. Hadi diyelim ki zorladık ve aklımıza bunu bir şekilde aldırdık. Peki, göz göre göre bu oluşuma % 7,25 oy veren ülkem halkına ne demeli!

“Kel başa şimşir tarak” mı?!

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.