Doğan CMS işine de el attı!

İnternet ile ilgilenenler “CMS nedir” bilir. Content Management System’in kısaltılmış hali olan CMS’nin meali “İçerik Yönetim Sistemi”dir. Yani tüm hatlarıyla var olan bir yapıya içerik olarak istediğiniz şeyleri eklemek ve bunları istediğiniz zamanda ve yerde herhangi bir uzmanlık bilgisine ihtiyaç duymadan değiştirebilmenizi sağlayan bir sistemdir.

Özellikle Açık Kaynak (Open Source)’ın gelişmesiyle birlikte içerik yönetim sistemlerinin de Açık Kaynak olarak dağıtılanları çok büyük başarılara imza attılar. Joomla, Mambo, WordPress, Typo3, Drupal, Xoops, PHP-Nuke , SMF (Simple Machines Forum) ücretsiz olarak dağıtılan hazır sistemlerin en bilinenleri.

Her ne kadar bu tür yazılımların ücretsiz olarak dağıtılması ihtiyaç sahipleri için bulunmaz bir nimet olsa da internetin hızla kirletilmesi için de oldukça büyük imkânlar sunuyor ki bu konumuzun mevzusu değil. Mevzumuz, geçenlerde posta kutuma gelen bir reklâm iletisinin içeriği üzerine. Bu iletiyi okuduğumda “Aha, bir tane daha fırsatçı” dedim gayri ihtiyari.

Bu e-postada medyadan akaryakıta kadar birçok sektöre kök salan Doğan Grubu’nun bir de içerik yönetim sistemi geliştirdiği ve bu büyük (!) hizmetten herkesin bir an önce yararlanması gerektiği gibi şu an tam hatırlayamadığım şeyler yazıyordu.

Her ne kadar çok şükür bu tür bir gereksinimim olmasa da bu büyük (!) projeyi görmemin benim ufkumu açacağını düşündüm ve internet adreslerini ziyaret ettim.

Atalarımızın çok güzel deyişleri var. “Dağ fare doğurdu” deyimi de bu durumu özetleyebilecek en güzel söz olsa gerek. Zira Doğan Grubu’nun bilişim kolu yapa yapa 2-3 sene internet ile haşir-neşir olan ortaokul öğrencilerinin bile rahatlıkla yazabileceği bir sistemi satışa çıkarmış.

Küçük ve orta ölçekli firmaların internet sitesi sahibi olmalarını hedefleyen (zira bu tür bir sistemi kurumsal bir firmanın kullanması oldukça abes olur) bu sistemin abartısız söylüyorum onlarca hatta yüzlerce katı daha gelişmişlerinin ücretsiz olarak dağıtılıyor olması Doğan Grubu için bir sorun teşkil etmiyor olsa gerek ki bu işe de el atmış sağolsun.

Tabi bir de arkada onlarca gazete, dergi, televizyon, radyo ve internet sitesi varsa canım ülkemin saf halkına pireyi deve diye yutturmak da pek zor bir iş olmasa gerek.

Lanse edilen sistemle ilgili olarak yukarıda ifade ettiğim nakıslıkların yanında görsel olarak bir albenisi de yok. Hatta o kadar ki onlarca yıldır ücretli / ücretsiz halde piyasada dolaşan hazır şablonların (template) birebir aynısı olmasa da çok benzerlerini “Biz yaptık” diye portföylerine eklemeleri de olayın bir ayıbı.

Doğan Holding’i faaliyette bulunduğu sektörler doyurmamış olacak ki farklı gelir alanları peşine düşmüş. Tabi bu aralar ödemesi gereken milyon dolarlarca vergi ve vergi cezaları da var. Onları servetinden ödeyecek değil ya.

Bu noktada yine hayatın şaşmayan kriterlerinden biri aklıma geliyor: “Çok şeye sahip olan değil, az şeye ihtiyaç duyan zengindir.

WebEkstra - Doğan CMS işine de el attı!
Soldaki yıllardır internette satılan / dağıtılan bir hazır şablon, sağdaki de Doğan Grubu

Yorumlar (1)

 1. Yıllardır her yerde belirttiğim gibi, son yirmi yıldır Türkiyenin en büyük sorunu ve düşmanı olan Aydın Doğan’ın bu işe de el atmasına hiç şaşırmadım.

  Elinden gelse Türkiye’deki tüm işkollarında faaliyet gösterecek.

  Daha önce porno yayıncılıkdan mahkumiyeti olduğunu göz önüne alırsak girişimde bulunmayacağı hiç bir iş kolu yok.

  Fehmi Korunun sürekli Aydın Doğan’ın çevresinin kötü etkisinde olduğunu yazması boşuna değil, adamda ki hırsı bilen, kullanan, elemanları, onu her işe sokuyorlar.

  Ulan tamam yaptınız bari adam gibi yapın, yalan haber, çalıntı haberlerinize alışmışken kopya şablon işine gireceğinizide mi duyacaktık.

  Ama normal, insanın zikri neyse fikri de odur.

  Daha ne diyeyim, Allahım sen bilirsin….

  40 yaşındayım ama, inşallah; bu grubun sonunu, her Türkiyelinin tek tek, bu herifin burnundan fitil fitil getirerek hakkını aldığını görürüm.

  Bu tür akli selim yazılarınızın devamı dileği ile…

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.