Dört Cem Uzan çıktı meydane…

Seçim vakti yaklaştıkça siyasi partiler halktan oy alabilmek için ellerinden geleni ardına koymaz olur, canla-başla çalışma azmiyle dolup taşarlar. Bu azim ve isteklerini de kısa yoldan hedefe ulaştırmak gerekliliği, ‘siyasi’ sıfatına sahip olmanın verdiği bir meziyet olmalı ki hemen hileye başvurma yoluna giderler.

Hayli uzun zamandır dolandırıcılık, hortumculuk ve bilumum yasadışı yollarla başkalarının paralarına el koyma şekilleri ile suçlanan bir ailenin büyük oğlu ve bir siyasi hareketin lideri Cengiz Cem Uzan’ın dudak uçuklatan vaatleri sanal alemde dolaşmakta idi. Son zamanlarda gerek gazetelerde, gerekse televizyon ekranlarında (RTÜK tarafından yasaklanmadan önce) bu vaatler canım ülkemin güzel insanlarına sunuluyor, karşılığında da iktidara yeterlilik onayı isteniyordu.

Halkımızın buna karşı verdiği refleks de incelenmesi, araştırılması gereken ayrı bir konu ki bu bizim alanımızın dışında. Ama kısaca birkaçına değinmek gerekirse başlıcaları şunlar:
– Adam koskoca Amerika’yı dolandırdı. Memleketi ancak o düzlüğe çıkarır.
– Adam Amerika’yı bile dolandıracak kadar kurnaz! Geçsin ülkenin başına, IMF borçlarının üstüne yatsın.
– Bu zamana kadar başkaları dolandırdı. Bırak biraz da bu adam dolandırsın.

Bu destekler nitelikteki reflekslerin yanında vaatleri uçuk bulan ve bu uçukluğu da dile getirmeyi yine Cem Uzan’ın taktiği ile yapan bir kesim daha vardı. Bu kesimin tepkisini de aşağıdaki video oldukça güzel anlatıyor.

Kısacası Genç Parti Genel Başkanı Cengiz Cem Uzan Efendi’nin saydığı, sıraladığı vaatlerin elle tutulur hiçbir gerçeklik tarafı yoktu. Muhtemelen de Uzan’ın kulağına birilerinin “Reklamın iyisi-kötüsü olmaz” felsefesini ve “Faklı olan kazanır” mantığını üflemesi sonucu ortaya çıkan bu uçuk vaatlere aklı başında her vatan evladı gülerken enteresan bir durumla karşı kaşıya kaldık.

Neydi bu enteresan durum diyecek olursanız bu uçuk vaatlerin benzerlerinin diğer siyasi cenah tarafından da kullanılmaya başlanması idi.

Nitekim Cumhuriyet Halk Partisi Uzan’ın seçim felsefesini kavrayabildiği kadarıyla kendince vaatler geliştirdi veya Uzan’dan arakladı. CHP’nin araklama vaatlerinden bazıları şunlar:
– Hedef sıfır açlık.
– Öğrenci bursları 250 YTL olacak.
– Mazot 1,25 YTL olacak.
– ÖSS kalkacak.

Benzer bir hareket daha Milliyetçi Hareket Partisi’nden geldi ve Cem Uzan vaatleri kokan ifadeler Devlet Bahçeli yönetimindeki MHP tarafından dillendirildi.

Aralarındaki tek farkın parti kısaltmalarının baş harflerinden ibaret olduğu bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde belirginleşen, başarısızlıkla sonuçlanan son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iyice ayyuka çıkan bu iki partinin benzer vaatler zincirine daha kalın ve daha parlak bir zincir halkası eklendi ki bu halka tam da dillere destan olacak türden.

Evet, bu bombanın adını açıklıyorum: Büyük Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş vaatleri. Bu bomba vaatlerin görebildiğim kadarını aşağıya yazıyorum.
– Her Türk vatandaşına 500 YTL verilecek.
– Asgari ücret 2.000 YTL olacak.
– Her ev hanımına 500 YTL ve 250 YTL çocuk maaşı, 15.000 YTL doğum ikramiyesi verilecek.
– Emekli maaşları 3 katına çıkarılacak.
– 100.000 YTL’ye kadar geliri olanlar vergi vermeyecek.

“Bu kadar tuhaf davranış sergileyen bu zat-ı muhteremlere koskoca devlet nasıl teslim edilir?” şeklinde bir soru sormaktan ve bu soruya cevap bulamamış olmanın kırıklığı ile baş başa kalmaktan kendimi alamıyorum. Allah sonumuzu hayretsin.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.