Alternatif Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Soruları

Üniversite okumayı hemen hemen her genç aldığı diploma ile iyi bir şirkette iyi bir konuma sahip olmak, iyi para kazanıp müreffeh bir hayat sürmek için hayal eder. Bunun için de artık ÖSS dedikleri (eskiden ÖSS: Öğrenci Seçme Sınavı ve ÖYS: Öğrenci Yerleştirme Sınavı olmak üzere iki aşamalıydı) çetin bir sınavdan belirli bir puan alabilmek için var gücüyle çalışır.

Bu sınav hazırlığı aşamasında aday daha önceki sınavlarda çıkan sorulara yoğunlaşır, tonlarca para vererek gittiği dershanede verilen testlerle kendini test edip eksiklerini görerek kendine çalışma planı belirler. (Tabi bunlar aklı başında gençler için geçerli bir durum. Her öğrencinin böyle olmasını bekleyemeyiz, değil mi.) Sınav günü gelip çattığında kendisine verilen sınav adresine gider ve sınavını olur. Ardından uzun bir müddet öğrencilerin arasında sınav ve sınav soruları, alınacak muhtemel puanlar ve bu puanlarla hangi bölümlerin tercih edilebileceği konuşulur.

Geçen hafta sonu da 2007-2008 dönemi için bir ÖSS yapıldı. Yaş geçtiği, unumuzu eleyip eleğimizi astığımız için tabi ki bu ÖSS’de sorulan sorular da, alınabilecek puanlar da, puan hesaplama teknikleri de, tercih durumları da artık bizi ilgilendirmez bir hal aldı.

Derken internette dolaşan alternatif ÖSS sorularına odaklanıverdim. Demokrasi, laiklik, cumhuriyet, özgürlük, insan hakları, hukuk, terör gibi birçok önemli konunun ve bu konuları bir anda önemli kılan sorunların gündemde olduğu bir dönemde, bu sorunların oluşumuna ve körüklenmesine neden olanlara tepkisini net ve deyim yerindeyse delikanlıca gösteren Genç Siviller tarafından hazırlanmıştı bu sorular. Sınava giren gençlerin çok da umurunda olmayan (onların birçoğunun hayatında chat, saçma sapan müzikler, elektronik oyunlar vs. gibi konular daha öncelikli) bu sorunların deyim yerinde ise hicvedilerek Öğrenci Seçme Sınavı’ına uyarlanmış haline göz atmanız hem tebessüm etmenize, tebessüm ederken de defalarca düşünmenize neden olacaktır. Alternatif Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Sorularına Genç Siviller’in internet siteleri olan http://gencsiviller.net/?p=787 adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.