Oyuncakları elinden alınan çocuğun ihtirası

Hepimiz çocukluk döneminden geçtik bu günlere gelebilmek için. Ve yine hepimiz diğer çocuklarla oyunlar oynadık sokaklarda. Bu oyunlar esnasında yeri geldi sevindik, yeri geldi kavga ettik, yeri geldi düşüp üstümüzü-başımızı kirlettik. Ama bunların içinde unutamadığımız, ne kadar büyüsek de hafızamızın bir köşesinde hala yer bulan ender durumlar vardır: kaybettiğimiz, sopa yediğimiz zamanlar.

Çocukluk da insanın kaybetmeye tahammül edemeyeceği bir döneme doğru yol alışının provasıdır bir nevi. Yani büyük halimizde kazanacağımız veya geliştireceğimiz kaybetme korkusunun, sahip olamamanın verdiği ezikliğin bir provası.

Oyun esnasında (haklı veya haksız) herhangi bir sebeple bir şeylerini yitiren çocukların tekrar bu yitiklerini kazanabilmek için başvurdukları yollar incelense eminim ki birçok psikolojik vakanın temellerine inilmiş olur. Nitekim anne-babasına bu durumunu şikâyet için giden çocuğun aslında haksız olduğu bir durumda da kendini haklı göstermek için yalana, hileye başvurması; insan denen mahlûkun yetişkin olduğunda, güce ve iradeye kavuştuğunda neler yapabileceğinin de en büyük göstergesi.

Nitekim bu yukarıda anlattığım durumun bariz bir örneği günümüzde de yaşamaktadır. Hem de hepimizin çok yakından bildiği biri bu: Cengiz Cem Uzan! Kurdukları tezgâhlarla gariban insanların biriktirdikleri paraları hortumlayarak milyarlarca dolarlık servete sahip olan, daha sonra mumları sönüp çaldıklarına el konulan bu ilenin diğer fertleri (baba ve kardeş) yurtdışında keyif sürerken diğer kardeş burada kaldı ve intikam yemini etti sanırım. Ve elinden alınan (!) mallarını geri alabilmek için kestirme bir yol buldu: iktidar olmak. Bunun için de meydanlarda halkımızdan oy istiyor uçuk-kaçık vaatlerle.

Her şey bu kadar bariz bir şekilde ortadayken hala birilerinin bu vatandaşı dinliyor olması acı bir durum. Bu dinleyicilerin, Cem Uzancıların, Genç Partililerin en başta internethaber.com yazarlarından Günsel Günhan tarafından yazılan aşağıdaki yazıyı okumaları ve bu yazıda sorulan 15 soruya cevap vermeleri gerekir diye düşünüyorum.

15 soruda Cem Uzan-Anket

Öyle görünüyor ki halkımızın bir kısmı (%6–7) Cem Uzan’a oy vermeye niyetli.

Fakat bu oy verme şekli mantık ve akıldan mı kaynaklanıyor yoksa daha başka bir kısım argümanlar mı söz konusu? (ABD’yi bile kandırabilme-Yani iyi hırsız olabilme-, kabadayı pozlar verebilme, hesap sorabilme gibi…)

Hangi tür nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın her türlü seçmen davranışı demokrasi dâhilindedir ve saygıya değer.

Anketimiz Cem Uzan’a oy verecek sevgili seçmenimizi hedef alıyor.

Acaba ne kadar bilinçli bir seçmen grubu Uzan’lara oy veriyor?

Soru 1- Cem Uzan, tekrar banka sahibi olsa, bu bankanın mudilerinden biri olmayı düşünür müsünüz?

Soru 2- Cem Uzan’ın babası ve kardeşinin paraya ihtiyacı olsa onlara emanet para verir misiniz?

Soru 3- Cem Uzan işsiz kalsa ve siz banka sahibi olsanız bankanıza veznedar olarak alır mısınız? Veya siz bir bakkal sahibi, Cem Uzan da fakir bir lise mezunu olsa, kasiyer olarak işe alır mısınız?

Soru 4- Siz başbakan olsanız ve Cem Uzan hükümete girse ve Merkez Bankası’nın bağlı olduğu Devlet Bakanlığını istese ne düşünürsünüz?

Soru 5- Cem Uzan, kayıp kardeşi Hakan Uzan’ı meclis dışından bakan yapmaya kalksa hangi bakanlık uygundur? A-İçişleri Bakanlığı B- Adalet Bakanlığı

Soru 6- On binlerce İmar Bankası mudisinden biri olsaydınız ve Cem Uzan’ı tenhada yakalasaydınız ne yapardınız?

Soru 7- 4. defa parti değiştirerek Genç Parti’ye giren Emin Şirin’den başka Genç Parti’de daha önce ismini duyduğunuz siyasi bir şahıs var mıdır? (Cem Uzan hariç)

Soru 8- Genç Parti adayı İbrahim Tatlıses hükümete girse, Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı olmak istese ne tepki verirsiniz? Sizce Asena ne tepki verir?

Soru 9- Daltonlar’ın ruhları reenkarnasyonla Türkiye’ye gelse, hangi ailenin ruhuna misafir olur? Ve Türkiye’de meslek büyüğü olarak önce kimin elini öperler? Joe, Jack, William ve Avarel sırasıyla hangi Türk büyüklerinin ruhuna misafir olur? (Bu soru bağımsız olup Uzan anketiyle ilgili değildir!)

Soru 10- Cem Uzan’a Ulaştırma Bakanlığı bağlandığında vaktiyle 3.8 milyon Telsim kontör kartını sakladığı havuzdan kaç tane daha yaptırması gerekir?

Soru 11- İmar Bankası’ndaki mevduat için devletin yaptığı 9 katrilyon liralık ödemenin Türkiye’nin en yoksul yüzde 20’lik kesimini oluşturan 14 milyon kişinin üç yıllık gıda harcamasına bedel olması sizin için önemsiz midir?

Soru 12- Seçim sonrası Kuzey Irak’a sefer düzenleyecek olan Uzan ailesi tarihinde askerlik yapmış bir isim söyleyebilir misiniz?

Soru 13- Cem Uzan’ın 6 aydır sürdürdüğü televizyon ve gazete reklâmlarının kaynağı hangi coğrafi bölgeden veya ülkeden olabilir? ‘Çok kazandıran banka’nın ruhu da aynı Coğrafyada mıdır?

Soru 14- Şu an dünya üzerinde veya siyasi tarihte, babası ve kardeşi Interpol tarafından aranan ama kendisi başbakanlığa aday bir başka parti başkanı var mıdır?

Soru 15- Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı, Cem Uzan Başbakan olsa Türkiye’de 22 Temmuzdan önce akan kan 23 Temmuz’da durur mu?

Anket sonucunu kendiniz tayin edebilirsiniz.

Eğer yanıtlarınızda ikiden fazla evet varsa siz Genç Parti’den milletvekili bile olabilecek bilinçli bir seçmensiniz ve bizzat Cem Bey tarafından öpülmeye layıksınız.

Tebrikler.

Kaynak: İnternethaber

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.