Reklamcılardan e-posta adreslerini korumak

Sunduğu imkanlar ile sayısız faydası olan internetin bir o kadar da zararlarının olduğu muhakkak. Bu zararların en başında da e-posta adreslerinizin izniniz dışında toplanarak reklam ve tanıtım postalarına alet edilmesi ve bu şekilde zamanınızın çalınması gelmekte.

İnternette e-posta adresinizi yayınlama zorunluluğumuzun olduğu durumlarda küçük bir CSS hilesi ile reklamcılardan e-posta adresimizi koruyabiliriz. Yapmamız gereken ufak bir CSS hilesine başvurmak ve e-posta adresimizi tersinden yazarak işin geri kalan kısmını CSS’e bırakmak.

CSS Kodu:

.eposta { unicode-bidi:bidi-override; direction: rtl; }

Bu kod ile eposta işaretini atadığımız elemanın çift yönlü olarak gösterilebileceğini, yönünün de rtl (right to left) ile sağdan sola olduğunu belirtiyoruz. Geriye ise bir elemente eposta işaretlemesini atamak ve e-posta adresimizi tersinden yazmak kalıyor.
HTML Kodu:

<span class="eposta">[email protected]</span>

Uygulama için çalışan bir örnek görmek isterseniz şuraya bakabilirsiniz.

Yorumlar (3)

  1. Teşekkürler bu işin css ile olacağı hiç aklıma gelmezdi :)

  2. çok garip.. enteresan :D ben de o nasıl bir adres dedim koda bakınca :D güzel bir yöntem, teşekkürler..

  3. Aslında biz hep soldan sağa yazdığımız için tuhaf geliyor. Yoksa Arapçanın sağdan sola yazıldığı, Çince ve benzeri dillerin tek karakterde bir kelime ihtiva etmeleri düşünüldüğünde benzeri birçok sorun için birçok çözüm türetilebilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.