Alma mazlumun ahını…

Aslında bu konu ile ilgili olarak söylenecek çok şey var. Ergenekondan darbelere, din düşmanlığından halk düşmanlığına kadar birçok konuda yapılacak yorumlar, yazılacak cümleler mevcut. Fakat gerek işlerim itibariyle yazmaya pek vakit ayıramıyor olmam, gerekse artık şükürler olsun ki yazılacakları nasıl olsa yazan birilerinin olması beni bu yükten kurtarıyor. Sadede gelecek olursam; konu, gün içinde haber kanallarına ve internet sitelerine yansıyan Doğan Yayın Holding’e Maliye Bakanlığı’nca kesilen 3,7 milyar liraya yakın (eski parayla 3,7 katrilyon) vergi cezası.

Genelkurmay’dan basınımıza askerlik dersleri

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un geçen hafta yaptığı ve medya leşkerlerinin en üst düzeyde (utanmasalar patronaj düzeyinde katılacaklardı) katılım ve ilgi gösterdiği basın toplantısı neresinden bakarsanız bakın hayli ilginçti. Eline alarak basın mensuplarına gösterip özelliklerini sıraladığı LAW silahı ve açıkladığı askeri tabirler ile (pembe teskere, eksik organ gibi gerekçelerle askerlikten muaf gazetecilerimizin cahilliklerini gidermek için yapılmış bir eylem olsa gerek) güzide basınımıza askerlik konusunda epey bilgi verdi.

Oyuncakları elinden alınan çocuğun ihtirası

Hepimiz çocukluk döneminden geçtik bu günlere gelebilmek için. Ve yine hepimiz diğer çocuklarla oyunlar oynadık sokaklarda. Bu oyunlar esnasında yeri geldi sevindik, yeri geldi kavga ettik, yeri geldi düşüp üstümüzü-başımızı kirlettik. Ama bunların içinde unutamadığımız, ne kadar büyüsek de hafızamızın bir köşesinde hala yer bulan ender durumlar vardır: kaybettiğimiz, sopa yediğimiz zamanlar.

Yazarlar ne yazarlar?

Yanlış hatırlamıyorsam sene 98’di. Tarkan “Çişim geldi” dediğinde camianın kopardığı yaygarayı ve fırtınayı bilmeyenimiz yoktur. Aradan 8 sene geçti. Ve gördüklerim bu 8 senelik zaman zarfında kaydettiğimiz ilerleme ne kadar da gelişime açık bir toplum olduğumuzun en güzel (!) kanıtı!

Sinan Çetin ve programı

Akşam TGRT’de Sinan Çetin’in hazırladığı bir programdan kısa bir kesit izlemek zorunda kaldım: 20-22 yaşından bir genç kız giyinmiş gelinliğini ve kameraya “Seni seviyorum aşkım, benimle evlenir misin” gibisinden bir safsatalar yığını parçalıyor.