Bıktıran spam mail bombardımanı

Sabah işyerine varıp bilgisayarımı açtığımdan beri bir spam mail bombardımanı ile karşı karşıya kaldım. Çıkış nedenini ve merkezini henüz tam olarak kestirebilmiş değilim fakat bana ulaşan spam bombardımanının siftah maili Meridyen Fuarcılık’ın Ticaret Fuarları Direktörü bir bayanın maili.

Aslında her gün aldığımız spam maillerden biri veya birkaçı deyip geçiştirmek gayet mantıklı gibi görünüyordu ilk saatlerde. Fakat sonrasında bu furyanın mensuplarının veya kurbanlarının birbirleri ile olan yazışmaları da yine bana ulaştıkça ve bu yazışmalarda (benim gibi) mailleri alan diğer şahısların da birbirleri ile uzaktan yakından alakalarının, tanışıklıklarının olmadığının belli olmasından sonra aklımda ciddi anlamda soru işaretleri oluşmaya başladı.

Kısa bir zaman önce pishing vb. yollarla büyük çaplı kredi kartı bilgileri çalınarak oldukça yüklü miktarlarda dolandırıcılık gerçekleştirilmişti. Bunu da hatırladıktan sonra zaten istim üstünde olduğumuz güvenlik ve kişisel bilgi mahrumiyetinin ne kadar da çabuk delinebileceğini düşündüm. Virüs programlarınca taranıp not iliştirilen mailerden anladığım kadarıyla WORM_NETSKY.BI virüsü bulaşmış bir bilgisayar veya mail serverdan çıkan bir mail ortalığı velveleye vermiş. Her ne kadar Trend Micro‘nun sayfasında virüsün risk derecesi düşük olarak belirtilse de yazışmalarınızın konuyla veya mail listenizle alakası olmayan kullanıcılara da ulaşabiliyor olması düşündürücü.

Benim bu yazıyı yazdığım dakikalarda (21:23) mailler hala beşer onar dakikalık aralıklarla gelmeye devam ediyordu. Umarım kimse büyük bir zarar görmeden bu bombardıman atlatılır. Zira en mantıklısı bu tür durumlarda trafiğe katılmayıp durumu benim gibi koltuğa yaslanarak seyretmek!

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.