Firefox 2.0 için SessionSaver eklentisi

Microsoft’un tekelleşme politikaları sonucunda üzerine fazla düşmediği için artık gözümden hayli düşen Internet Explorer’ın gerek açıkları gerekse hantallığı nedeniyle birkaç sene önce Firefox bağımlısı olmuştum. Her ne kadar fazla RAM harcama gibi zaafları olsa da IE ile kıyaslandığında gözümdeki değeri daha da artan Firefox’un en büyük artılarından biri de gününün büyük bir bölümünü net ortamında geçiren benim gibiler için eklentileri.

Nasıl ki cep telefonu, bilgisayar ve benzeri cihazlar insanoğlunun hayatını kolaylaştırmışsa eklentiler de Firefox kullanıcılarının hayatını bir hayli kolaylaştırdı. Fakat hızla gelişen Firefox eklentilerin eksilerinden bir tanesi de sürüm bağımlılıkları. Nitekim bir sürüm için kullandığınız bir eklentiyi yeni sürüm için kullanamayabiliyorsunuz.

Sekmeli tarama desteği ile kullanıcılarına büyük bir avantaj sağlayan Firefox’un bilgisayar kilitlenmeleri, oturum çökmeleri gibi beklenmedik durumlarda kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayan bir eklentisi var ki kullanmamak elde değil. SessionSaver isimli bu eklenti sayesinde sadece çöken oturumu kurtarmakla kalmıyor, Firefox’un açılışta belirlediğiniz web sitelerini otomatik olarak açmasını da sağlayabiliyorsunuz. Veya kullanmakta olduğunuz oturumu kaydedip daha sonra istediğiniz bir zamanda aynı oturuma devam da edebiliyorsunuz.

Fakat maalesef yukarıda belirttiğim sürüm sorunu bu eklenti için de geçerli. Ne yazık ki SessionSaver Firefox 1.6 sürümünden sonraki sürümleri desteklemiyor. En güncel Firefox sürümünü kullanmanın avantajlarından faydalanmak istiyorsanız bu eklentiyi kullanmamanız gerekiyor. Veya oturup içindeki kodları 2.0 sürümüne uygun hale getireceksiniz.

Ben de oturdum ve ikinci şıkkın bana daha uygun olduğuna karar verip bu eklentiyi Firefox 2.0 sürümüne uydurdum. Dileyen arkadaşlar en son sürüm için 126.75 KB boyutunda olan SessionSaver eklentisini http://www.gupse.com/firefox/SessionSaver-02-dev.xpi adresinden yükleyebilirler.

Önemli not: Linux tabanlı bir web server kullanmadığım için üzgünüm. Çünkü diğer eklentileri kurduğunuz gibi tıklayarak kuramayacaksınız bu eklentiyi. O yüzden ya kaydederken Fifefox ile açmayı seçerek ya da kaydettikten sonra kurmanızı öneriyorum.

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.