Firefox 3.5 için PageRank eklentisi

Popüler internet tarayıcısı Firefox, son sümü 3.5’i bildiğimiz gibi geçtiğimiz günlerde yayınladı. Ara versiyonlarda sorun olmamasına rağmen büyük çaplı versiyon geçişlerinde eklenti uyumsuzlukları yaşandığı için Firefox’u yükseltmeye pek gönüllü değildim. Sürekli kullandığım ve elim-ayağım diyebileceğim eklentilerden birinin veya birkaçının çalışmaması durumunda sıkıntı çekecektim.

Bu tür kaygılar içinde birkaç gün güncelleme yapmadım. Ancak daha fazla dayanamayıp Firefox’u 3.5 versiyonuna yükselttiğimde aslında korkulacak bir durumun olmadığı gördüm. Birkaç eklenti haricinde diğer eklentiler sorunsuz çalışıyordu.

Çalışmayan eklentilerin içinde bir tanesi hariç diğerleri önemsiz şeylerdi ve geliştiricilerin keyifleri eklentilerin uyumlu versiyonlarını çıkartana kadar bekleyebilirdi. Ancak SearchStatus eklentisinin çalışmaması daha doğrusu çalışıyor gibi durup da hem PageRank, hem de Alexa değerlerini göstermemesi açıkçası canımı biraz sıkmadı değil. Zira dolaştığım sitelerin Google PageRank değerini görmek web alışkanlıklarımın arasına girmişti.

Hemen alternatif eklentiler için ufak bir araştırma yaptım ve Stephane Queraud tarafından geliştirilen Google Pagerank Status eklentisini buldum. Fakat bu eklentinin geliştirilmesine epey bir zaman ara verilmişti ve  Firefox Eklenti Dizininde de eklentinin Firefox 3.5 sürümü ile uyumsuz olduğu yazılıydı.

Birkaç tane daha başarısız araştırma ve eklenti girişimi yaptıktan sonra ellerim boş bir halde yine Google Pagerank Status’a geri döndüm. Eklentiyi indirip yaptığım birkaç ufak değişiklikle tarayıcı uyumsuzluğunu giderip gideremeyeceğimi merak edip şansımı denedim. Eklentiyi yükleyip tarayıcımı yeniden başlatınca eklentinin sorunsuz çalıştığına şahit olup sevindim.

İçinizde SearchStatus mağduru olan varsa ziyaret ettiğiniz sitenin Google PageRank değerini durum çubuğunda gösteren alternatif eklenti Google Pagerank Status’u deneyebilir.

Eklentiyi bilgisayarınıza kaydedip sonra kurmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Dosyayı bilgisayarınıza kaydettikten sonra isterseniz Firefox üzerine sürükleyerek, isterseniz de Dosya – Dosya Aç (Ctrl + O) adımlarını takip edip kaydettiğiniz dosyayı seçerek yükleyebilirsiniz.

  Google Pagerank Status (37,8 KiB)

Direkt kurulum yapmak için ise aşağıdaki bağlantıya tıklayıp birkaç saniye bekledikten sonra Şimdi kur butonuna basın.

  Google Pagerank Status direkt kurulum (37,8 KiB)

Firefox 3.5 için PageRank eklentisi

Firefox 3.5 için PageRank eklentisi

NOT: Siz de kendi sitenizden bu tür kurulum dosyaları paylaşıyor ve Firefox’un eklentiyi varsayılan işlem olarak yüklemesini istiyorsanız .htaccess dosyanıza şu kodu eklemeniz yeterli olacaktır.

AddType application/x-xpinstall .xpi

Yorumlar (2)

  1. Sybot

    Tercan bey , eklentinizi begendim . Ve google verdigi CH (CheckHash) degerini nasil hesaladinz acaba ? Bununla ilgili bir makale yayinlamaniz mumkun mu acaba. Buldugum algoritmalar ya çok eski , yada tamamen yalnış. Sizden bir cevap bekliyorum olumlu/olumsuz. Şimdiden teşekkürler.

    1. tercan

      Sybot; bu eklenti benim yazdığım bir eklenti değil. Ben sadece Firefox 3.5 sürümü çıktığı zaman eklentinin bu sürümle uyumsuzluğunu giderdim.

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.