IFRAME Virüsünü temizleme yolları

Son zamanlarda birçok siteye tebelleş olan IFRAME virüsü, bu sitelerin Google arama sonuçlarında zararlı site olarak nitelendirilmesine neden oluyor. Eğer siz veya sitenizin bulunduğu sunucudaki site sahiplerinden herhangi biri ücretli FTP programlarının crack edilmiş sürümlerini kullanıyorsa sitelerinize IFRAME atılması, farklı sitelere yönlendirmek/popup açtırmak vs. gibi amaçlar için JS kodlarının eklenmesi kaçınılmaz bir hal alıyor.

Son IFRAME kabusu pepsi virüsü, ekolay ve turkticaret’in yeni projesi adhood’a da bulaşmıştı yanlış hatırlamıyorsam.

Eğer bu IFRAME virüsü sitelerinizden birine veya birkaçına bulaşmış ise kurtuluş için yapmanız gereken birkaç adım var:
1. Bilgisayarınızın temiz olduğuna emin olun.
2. Sunucunuza bir virüs taraması yaptırıp temizleyin/temizletin.
3. Sunucuda bulunan sitelerin FTP şifrelerini değiştirin.
4. Crack edilmiş FTP programları kullanmayın.
5. Sitenizin ana ve alt dizinlerini; dosyalarınıza erişime olanak verebilecek yabancı dosya atılmış olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak tarayıp şüphelendiğiniz dosyaları inceleyin/inceletin.

Bu 5 adımdan herhangi birini atladığınız takdirde yaptığınız temizlik ve çabalar pek bir anlam ifade etmeyecek ve virüs sitelerinize tekrar bulaşacaktır. O nedenle adımların herhangi birini atlamadan uygulamalısınız.

Konu ile ilgili olarak biraz önce Markum’dan bir bilgilendirme maili aldım. Her ne kadar kendileri ile bir ticari bağım olmasa da yaptıkları bu çalışmanın takdire şayan olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Nitekim konuyu epey derinlemesine irdeleyip güzel bir doküman hazırlamışlar. Bu dokümanı, kendilerine teşekkürlerimle birlikte yazımın ekinde yayınlıyorum…

Web sitelerini tehdit eden IFRAME Virüsü hakkında önemli duyuru!

Bir süredir yaygınlaşmaya başlayan ve pek çok web sitesinin olumsuz etkilendiği IFRAME Virüsü hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz.

IFRAME Virüsü nedir?

Virüslü bilgisayarlardan FTP girişi yapılan sitelerin index, default ve/veya tüm dosyalara zararlı bir IFRAME kodu yerleştirir. Virüs, sitenize giren kullanıcıların bilgisayarlarına virüs bulaştırmayı amaçlamaktadır.

Zararlı IFRAME Virüsü sitelere genellikle FTP üzerinden bulaşmaktadır.

Nasıl bulaşır :

1. Saldırgan öncelikle güncel antivirus yazılımları ile korunmayan bilgisayarınıza bir virus bulaştırır.
2. Bilgisayarınıza Bulaştırılan virüsun amacı bilgisayarınızdaki FTP Programında şifrenin saklandığı dosyayı ve/veya ftp şifrenizi çalmaktır . FTP bilgileri çalındıktan sonra, saldırgan dilediği zaman ftp girişi yapıp, sitenizin index.*, default.* veya tüm dosyalarınızın html taglarının arasına (genellikle sayfanın sonuna) iftame veya script tagı yerleştirir.

IFRAME tagı sayfanızın html tagları arasında gizlenir. Sayfanızı ziyaret eden kullanıcılara virus bulaştırmayı amaçlamaktadır.

IFRAME Virüsü sitenizdeki php, asp veya asp.net kod açıklarından da bulaşabilir. Sitenizdeki dosya ve klasörlerin yazma izinlerinin açık olmasını kullanarak dosyalarınıza bulaşabilir.

IFRAME kod örnekleri:

<IFRAME src='https://siteadresi/index.php' style='border:0px solid gray;' WIDTH=0 HEIGHT=0 FRAMEBORDER=0 MARGINWIDTH=0 MARGINHEIGHT=0 SCROLLING=no></IFRAME>
echo "<IFRAME src=\"http://siteadresi\123" width=1 height=1 style=\"visibility:hidden;position:absolute\"></IFRAME>";

Korunmak için yapmanız gerekenler:

1. FTP şifrenizi değiştiriniz.
2. Bilgisayarınızda güncel bir antivirüs yazılımı kullanınız.
3. FTP şifrenizi otomatik girişe ayarlamayın veya FTP girişlerinden sonra şifrenizi değiştiriniz.
4. IFRAME Virüsü sitenizdeki php, asp veya asp.net kod açıklarından bulaşmış olabilir. Bundan korunmak için kontrol panelinizden dosyalarınızın yazma izinlerini kaldırınız, sadece gerekli dosya veya klasörlerinize yazma izni veriniz. Linux sunucularımızdan hizmet alıyorsanız FTP programınızdan özellikle index.* ve default.* dosya izinlerini 444 (read/okuma) olarak ayarlayınız.

Sitelerinizi kontrol ediniz:

Sitenizdeki index.*, default.* dosyalarını bilgisayarınıza indirip html kodlarını gözden geçiriniz. Index.* ve/veya default.* dosyalarınız temiz ise virüs bulaşmamış demektir. Virüs öncelikle bu dosyalara bulaşır. Ancak yine de diğer doslarınızın güncellenme tarihlerini gözden geçiriniz.

Zararlı kod bulaşmış dosyalarınızı temizleyiniz.

IFRAME Virüsü bulaşan siteler Google arama motoru ve Firefox tarayıcısı tarafından saldırgan site olarak sınıflandırılır. Bu sitelere giriş izni verilmez.

Siteniz Google’da saldırgan site olarak listeleniyorsa:

IFRAME Virüsü bulunan site google arama sonuçlarında saldırgan site olarak gösterilir. Bunu düzeltmek için şunları yapabilirsiniz:

1. http://www.google.com/webmasters/tools/ adresine giriş yapınız.
2. Gmail hesabınız veya yeni bir hesap ile giriş yapınız.
3. Sitenizi ekleyerek doğrulayınız.
4. Sitenizi doğruladıktan sonra, kötü amaçlı yazılım uyarısına tıklayarak, zararlı kodların bulaştığı sayfaları görün ve sayfalarınızdan zararlı kodları temizleyin.
5. Sol menüden “Siteyi tekrar değerlendirme” seçeneğine tıklayın …
6. Sitenizde bulunan zararlı kodları kaldırdığınızı ve tekrar değerlendirmelerini rica ediniz.
7. Siteniz birkaç gün içinde saldırgan site olmaktan çıkarılacaktır !

IFRAME Virüsü hakkında bilgi için:
http://www.google.com.tr/search?sourceid=navclient&aq=8&oq=IFRAME+&hl=tr&ie=UTF-8&rlz=1T4GGLL_trTR333TR333&q=IFRAME+vir%c3%bcs%c3%bc

Saygılarımızla,
Markum.net Ekibi

Yorumlar (1)

  1. alper

    arkadaşlar slm
    bu virus js uzantılarada rahatlıkla bulasıyor kontrol ediniz.
    bir yöntem önereyim ftp den edit ederken virus uyarısı alacaksınız bunu önlemenin yolu uzantıyı txt yapmak sorunsuz editleyin ve 444 ayarını unutmayınız.
    saygılar

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.