Mynet de ajaxlı e-posta hizmetine özendi

Hayli zaman önce yazdığım şu yazıda ücretsiz elektronik posta hizmetlerinden Windows Live Mail ile Yahoo Mail’in betasını karşılaştırmıştım. Bu iki hizmetin de uygulama olarak birbirlerine benzemeleri yeni nesil eposta hizmetlerinin ne şekilde olacağı veya olması gerektiği hakkında bize ufak da olsa bilgiler verdi denebilir. Bu hizmetlerde öne çıkan en belirgin birkaç özellik; uygulamaların Outlook yapısında olmaları ve her seferinde sayfaların yeniden yüklenmesi yerine lüzum görülen yerlerin yüklenmesi mantığı ile geliştirilen AJAX uygulamaları içermesi.

Başına gelen hack olayını bile görmezden gelen, sunduğu hizmetlerin hep taklit olması ile eleştirilen Türkiye’nin en büyük portallarından Mynet de verdiği eposta hizmetini Windows Live Mail ve Yahoo Mail’in hayli zaman önce geçtikleri yukarıda bahsettiğim kalıba sokmaya karar vermiş. Kısa zaman önce görsel olarak değişikliğe giden Mynet Email, bu değişikliğin pek de yeterli ve doyurucu olmadığına (ki gerçekten de gereksizdi) karar vermiş olmalı ki bu tür bir yola başvurdu.

Görünüm olarak mavi tonları tercih eden Mynet’in beta aşamasındaki yeni eposta hizmeti Mynet Email Beta da özellik olarak Yahoo’nun yeni nesil posta hizmetine daha çok benziyor. Mynet Email Beta incelendiğinde, özelleştirilmiş sağ tuş işlevleri ve eskiye nazaran daha göze hitap eden görünümü ile rakipleriyle yarışta geri kalmama düşüncesinin ön plana çıktığı gözlemleniyor.

Son zamanlarda dağıtmaya başladığı ücretsiz blog (günlük) hizmetinde WordPress altyapısını kullandığını belirtmediği için (daha sonra düzenleme yaptı) eleştiri oklarının hedefi haline gelen, yıllar önce haber sitelerinin bile vermeye başladığı video hizmetine yine kısa bir zaman önce el atan Mynet’in öngörü anlamında pek de iyi bir yetiye sahip olmadığı açıkça görülüyor.

Mynet de ajaxlı e-posta hizmetine özendi

Umarım büyük para ve umutlarla kurulan bu dev Türk bilişim şirketi daha akılcı ve akıllı yönetim mantalitesiyle kopya çekmekten fikir üretecek, kendi standartlarını, kriterlerini oluşturacak düzeye gelir de biz de eleştirmek yerine milletimiz adına kendileriyle göğsümüzü gere gere övünürüz.

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.