Mynet de hacklendi

Bildiğiniz gibi Mynet Türkiye’nin ilk portallarından bir tanesi. 1999 yılında Emre Kurttepeli tarafından kurulan ve ilk Türkçe içerikli portal olan Mynet, eposta servisi alanında da Türkiye’de oldukça iyi bir konuma sahip. Mynet; haber, arama, ekart, ilan, sohbet, ticaret merkezi, oyun, içeriğe yönelik reklam gibi servislerinin yanında alan adı ve barındırma hizmetleri alanında da Türkiye’deki sayılı firmaların arasına girmeyi başarmış.

Hal böyle olunca yani başka kişi ve kurumlara da internet üzerinden gerek e-posta gerekse site barındırma hizmeti verme pozisyonunda bir şirket olunca doğal olarak güvenlik anlamında da en son teknolojileri takip etmek, en geniş ve sağlam güvenlik ile hizmetlerini desteklemek gerekiyor. Ama maalesef ülkemizde kurumsallaşmış şirketlerin birçoğunun bile internete yatırım yapmaktan pek de hazzetmedikleri bir gerçek. Var olan düzen iş görüyorsa, kazandırıyorsa para harcayarak geleceğe yönelik büyük adımlar atmak pek de kimsenin işine gelmiyor. Var olanla yetinildiğinden dolayı da yerinde sayma kaçınılmaz oluyor.

İnternetle orta ve ileri düzeyde ilgilenen kullanıcı grubunun bu konuda Mynet gibi büyük yatırımlarla kurulmuş bir şirketin bu yatırımlarının devamını getirememesi, yenilikçi adımlar atmaması / atamaması da bu eleştirilerin başında geliyordu. Nitekim bugün akşam saat 21:00 sularında yaşanan bir olay da bir nevi bu eleştirel yorumları doğruladı. Yani yılların köklü internet şirketi Mynet de hacklenen siteler kervanına eklendi.

Evet, yanlış okumuyorsunuz; Mynet hacklendi.

Var olan bir mail adresim dışında pek de servislerini kullanmadığım için bu durumdan benim de ancak bu olay haber yapıldığında bilgim olacaktı. Ama bir arkadaşımın uyarısı ile bir nevi anında haberim oldu ve olaya şahitlik yapmış bulundum.

Bu hacklenme olayı aklımda bazı soru işaretleri oluşmasına neden oldu;
– On binlerce belki de yüz binlerce kişiye eposta ve hosting hizmeti sunan bir şirketin güvenliği nasıl oluyor da bu kadar kolay aşılabiliyor?
– Bu güvenlik açığından yararlanılarak yapılan saldırı sonucunda kendilerine hizmet verilen kişilerin özel bilgilerine de ulaşılabildi mi?

Mynet’in bu konu ile ilgili olarak bir açıklama yapması gerektiği kanısındayım. Zira bu durum, görmezden gelinerek geçiştirilebilecek kadar basit bir durum değildir.

Mynet de hacklendi

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.