Sitemap nedir, nasıl oluşturulur?

Web sitesi gerek kurumların gerekse kişilerin tanınmak, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak ve para kazanmak için sahip olmaları gereken yegâne bir araç haline geldi. Hatta devlet bile çıkardığı bir kanun ile (Ticaret Kanunu Madde 1502) kurumları web sitesi sahibi olmalarını zorunluluk haline getirdi.

Hal böyle olunca da webmasterlara, web sitesi hazırlama işi ile uğraşan şirketlere gün doğdu. Pazar payı da teknolojinin ve internetin kullanım oranlarının artması ile gittikçe artıyor. Bu pastadan pay almak isteyen ve site hazırlama ile az – çok alakalı olan herkes 3-5 kuruşa kendine bir web sitesi kurarak ve şirket edası vererek (bireysel hareketler için söylüyorum) müşteri aramaya başladı. Tabi ki serbest pazar ekonomisinde vergisini ödeyen herkesin yasal olmak kaydıyla istediği her türlü işi yapmaya, istediği alanda faaliyet göstermeye hakkı var. Fakat olayın profesyonellik boyutunu ele aldığınızda iş sadece vergi ödemekle, “Bu işi yapabiliyorum” demekle veya “Web sitesi olmayanlara hapis cezası” sloganlarıyla olmuyor. Yapılan işi yapabilirlik de oldukça önemli bir nokta. Nitekim küçük paralar karşılığında interneti çöplüğe çeviren yüzlerce belki de binlerce webmaster aday adayımız mevcut.

Sağdan – soldan site görünümlerini kopyalayarak, hazır şablonları (template) kullanarak, üzerinde küçük değişiklikler yaparak “Al sana web sitesi yaptım” felsefesiyle hareket edenlerin çokluğu, internette biraz gezindiğiniz zaman kanıtlanıyor.

Olayın bu boyutunu bir kenara bırakarak asıl mevzumuza dönmekte yarar var. Hazırlanan web sitelerinde tabi ki uyulması gereken birçok kural var. Bu kurallar zorunluluk olmamakla birlikte gerek kullanılırlığı gerekse asıl amacı olan tanınabilirlik ve erişilebilirliği önemli ölçüde artırmaktadır.

Hazırlanan bir web sitesinin en kolay ve iyi tanıtım şekli yine internet ile yapılanıdır. Bunun içinse referans noktası tabi ki Google. Bir web sitesi Google tarafından kale alınıp incelendikten ve önemsendikten sonra yukarıda bahsettiğimiz erişilebilirlik amacına biraz daha yaklaşmış olacaktır.

Peki, Google ve diğer arama motorları tarafından fark edilmek için gerekli kriterler nelerdir?

* En başta hazırlanan web sitesinin özgün bir içeriğe sahip olması gerekiyor. Yani diğer sitelerden alınan / çalınan içeriklerle değil de kendi ürettiği metalarla inşa edilmesi gerekiyor. Aksi taktirde içeriği aynı olan diğer web siteleri ile karşılaştırılan site belirli kriterler doğrultusunda sıralanmaya tabi tutulur ve ona göre artı veya eksi not alır.

* Diğer bir önemli nokta da web sitesinin gerek hız gerekse kullanılabilirlik açısından rahatlığıdır. Bunu da belirleyen başlıca kriterler vardır ve bu kriterler W3C – The World Wide Web Consortium (Dünya Çapında Ağ Birliği) tarafından belirlenmektedir. Web sitelerinin bu kriterlere uygun olarak yapılması halinde tarayıcılar (Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer vs.) tarafından okunabilirliği büyük ölçüde artmaktadır.

* Diğer ve asıl mevzumuz olan kriter ise sitenize gelen arama motoru örümceklerinin (botlar) sitenizin içeriğini sağlıklı bir şekilde okuyarak kaydedebilmeleridir. Bu konuda siz onlara ne kadar yardımcı olursanız onlar da site bir o kadar yardımcı olur ve maksimum düzeyde geri dönüş elde edersiniz.

Bu arama motoru botlarına yapacağınız en büyük iyiliklerden bir tanesi; sitenizin haritasını çıkararak onlara sunmaktır. Onlar da bu doğrultuda sitenizin içeriğini kaydeder ve ihtiyacı olanlara sunarlar.

Web sitenize harita hazırlamanın bir çok yolu yordamı vardır. Bunlardan en çok bilinen ve uygulananı ise sitemap oluşturmaktır. Hatta bu olay o kadar ileri bir seviyeye ulaştı ki sırf ücretsiz – ücretsiz sitemap oluşturma hizmeti veren web siteleri, programcıklar mevcut. Bu programlardan GSiteCrawler programını kurarak istediğiniz sitenin site haritasını oluşturabilirsiniz.

Yorumlar (1)

  1. Hüseyin

    Teşekkürederim doyurucu bir bilgi sundunuz.
    Başarılar diliyorum, iyi günler…

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.