WordPress 3.2 biraz daha güzel…

Dünya üzerinde bireysel sitelerden tutun da kurumsal birçok siteye kadar kullanılan WordPress, birkaç saat önce yeni sürümü 3.2’yi yayınladı. Özellikle yönetim paneli kısmında dikkate değer birçok değişiklik ve iyileştirme yapıldı. Her ne kadar yönetim paneline eklenen bazı yeni özellikler, Türkçe çevirisini benim yaptığım Fluency Admin eklentisi ile epey zamandır kullanılabilen özellikler olsa da eklentiye ihtiyaç kalmadan bu özellikleri kullanabiliyor olmak ayrı bir güzellik.

Peki, WordPress’in 3.2 sürümü ile gelen belli başlı özellikler neler? İşte bu soruya verilebilecek birkaç cevap…

1. Yönetim panelinde oldukça köklü değişiklikler yapıldı. Varsayılan font olarak tercih edilen Arial ile yönetim panelinin daha okunaklı olduğunu söylemek mümkün.

2. Site menüsü, eskisine nazaran daha az yer kaplayacak şekilde yeniden düzenlendi. Fakat hala alt menülere erişmek için tıklamak gerekiyor. Zamanla üzerine gelince alt menüler açılacak şekilde yapılacaktır diye düşünüyorum.

3. Tüm yenitim panelinde kullanılan kutuların yuvarlak kenarları keskinleştirildi. Bu durum, oldum olası yuvarlak kenarlardan hoşlanmayan benim gibiler için güzel bir durum olsa gerek.

4. Fluency Admin eklentisi ile gelen özelliklerden biri olan tam ekran düzenleme özelliği eklendi.

5. Admin Bar kısmına birkaç menü ögesi daha eklenerek biraz daha geliştirildi. Fakat hala menülerin tamamını görebilmek mümkün değil.

6. Yapılan gereksinim değişiklikleri ile gerekli MySQL sürümü 5.0’a, gerekli PHP sürümü de 5.2.4’e yükseltildi.

7. Sayfaların daha hızlı yüklenmesi ve daha az kaynak tüketimi için iyileştirme ve optimizasyonlar yapıldı, AJAX istekleri azaltıldı.

8. Varsayılan tema “Twenty Eleven” olarak değiştirildi.

9. Internet Explorer 6 desteği kaldırıldı.

Daha fazla ayrıntı için https://codex.wordpress.org/Version_3.2 adresini ziyaret etmekte fayda var.

WordPress 3.2 Yazı düzenleme paneli (Edit post)

WordPress 3.2 Yazı düzenleme paneli (Edit post)

WordPress 3.2 Tam ekran modu (Full screen mode)

WordPress 3.2 Tam ekran modu (Full screen mode)

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.