WordPress reklam eklentisi WhyDoWork AdSense

İnternet ve internet üzerinde uygulama geliştirme günümüzün gözde meslekleri arasında yerini alırken sunduğu imkan ve kolaylıklar ile de birçoğumuz için ek gelir kaynağı oldu. Kimimiz bilgi ve tecrübelerimiz ile kodlama yaparak, kimimiz de açtığımız sitelere yerleştirdiğimiz reklamlarla gelirimize az-çok ek yapıyor, yaşam seviyemizi artırmaya çalışıyoruz. Bu yazımda WordPress kullanarak internet sitesi hazırlayanların bir kısmının problemi haline gelen sayfalarda reklam yayınlamayı kolaylaştıran bir eklentiyi tanıtacağım: WhyDoWork AdSense.

Kurulumu ve kullanımı için herhangi bir kodlama veya tasarım bilgisine ihtiyaç duymayan oldukça kolay bir eklenti WhyDoWork AdSense. Ayrıca birçoğumuzun sorunu haline gelen yazıların içlerine AdSense kodu ekleyememe sorunu da bu eklenti çözüme kavuşuyor.

Eklentiyi kullanmak için indireceğiniz zip dosyasından çıkan whydowork_adsense.php dosyasını sitenizin wp-content/plugins/ dizinine yüklüyorsunuz ve Eklentiler bölümünden aktif ediyorsunuz. Akabinde site yönetim panelinden Ayarlar’a geldiğinizde üst kısımda WhyDoWork AdSense adında bir sekmenin oluştuğunu göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayarak gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

WhyDoWork AdSense sekmesine geldiğinizde farklı 10 adet AdSense kodu tanımlayabileceğinizi ve bu tanımlı kodları sitenizin farklı sayfalarında görünmesi için ayarlayabileceğinizi göreceksiniz.

Eklenti, her sayfa için 3 adet AdSense kodu yayınlamanıza izin veriyor. Bu işlem için ilk önce Google AdSense hesabınızdan oluşturacağınız reklam kodunuzu / kodlarınızı eklentiye tanımlamanız gerekmekte. Önizleme bölümünde tanımladığınız AdSense kodunun nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir nokta, önizlemede görünen bu reklama tıklamamanız. Aksi halde kendi reklamlarınıza tıkladığınız için Google AdSense hesabınız iptal edilebilir.

Tanımladığınız kodları Anasayfada yayınlayacaksanız Anasayfa (Kategoriler, Arşiv) bölümü altındaki alanlardan seçim yapmanız gerekiyor. Anasayfa başlığı altında sırasıyla hangi AdSense kodunun (Kod #:) ne tür bir yerleşimle (AdSense Yerleşimi:) ve kaçıncı yazıda (Yazı sırası:) yayınlanacağını belirtin. Aynı işlemi ikinci ve üçüncü sıra için tanımlayarak bir sayfada 3 defa AdSense reklamı yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Tekil sayfalarınızda da daha önce tanımladığınız AdSense kodlarınız için yerleşim seçerek reklam yayınlayabilirsiniz.

  WhyDoWork AdSense Türkçe (4,1 KiB)

  WhyDoWork AdSense English (4,0 KiB)

Resim 1. WordPress reklam eklentisi WhyDoWork AdSense

Resim 1. WordPress reklam eklentisi WhyDoWork AdSense

Yorumlar (4)

 1. Best

  Selamun aleyküm,

  kodları yerleştirdim fakat hiçbir sayfada veya ana sayfada reklamları göremiyorum.

  1. tercan

   Aleyküm selam.
   Kodları yerleştirdikten sonra yazının altındaki resimde de görüldüğü gibi kaç numaralı reklamın hangi tür içeriğin neresinde görüntüleneceğini de seçmelisiniz.

 2. samet

  Merhabalar hocam ben bu sistemi full sitede kullanabilirmiyim? Açıklamak gerekirse siteyi reklam bannerları ile donatmam lazım ana sayfada full reklam bannerları olucak 728×90 şeklinde, olucak. Firma scripti gibi düşünelim ama firma tanıtımı değil. Sadece ana sayfa da banner olucak full ne yazı ne bir şey sadece banner.Bildiğiniz buna benzer ne bulabilirim.
  Teşekkürler şimdiden

  1. tercan

   Merhaba Samet,
   Bu eklenti sadece yazı metinlerine reklam eklemesi için yazılmıştır. O nedenle sizin işinize yaramayacaktır.
   Bahsettiğiniz şekilde reklam yayınlamak için temanızın ilgili yerlerine reklam kodlarını eklemeniz gerekir.

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.