Bir darbenin düşündürdükleri...
Bir darbenin düşündürdükleri…

Bir darbenin düşündürdükleri…

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kurulduğu günden bu yana karşılaştığı en rezil, en aşağılık, en hain ve belki de en büyük tehdidi, önce Allah’ın inayeti, sonra da aziz milletin feraseti ve cesareti sayesinde kendisi için küçük, düşmanları için büyük kayıplarla atlattı, atlatıyor. On yıllar boyunca karşılaştığı en büyük sıkıntıların neredeyse tamamını, harici düşmanlarından değil de kendi içindeki hainlerden çeken bu aziz millete Allah bundan sonra bu tür badireler yaşatmasın.

"Suriyeli sığınmacıları istemiyoruz"
“Suriyeli sığınmacıları istemiyoruz”

“Suriyeli sığınmacıları istemiyoruz”

Dedeleri Kafkasya’dan, Balkanlar’dan, hatta ve hatta Orta Asya’dan gelmiş, Selanikli Mustafa’ya “Atamız, kurtarıcımız” diyen kerli-ferli kimseler bugün kalkmış savaştan canlarını kurtarmak için ülkelerini terk edip bilmedikleri diyarlara sığınmak zorunda kalan masumları istemediklerini söylüyorlar.

1 Kasım seçimleri için birkaç tavsiye, birkaç temenni

7 Haziran seçimlerinin sonucunda oluşan tablo sonrasında bir hükümetin kurulamaması nedeniyle 1 Kasımda tekrar seçim sandıklarının yolunu tutacağız. Eğer hükümet, birden çok partinin kuracağı bir koalisyonla teşekkül etseydi şüphesiz ki bu durum, 13 yıllık tek partili hükümetler döneminde akıl baliğ olmuş gençler için ilginç bir tecrübe olacaktı. Olmadı, şanslarına küssünler. Aslında koalisyon hükümetlerine şahit olmuş çoğu kimse, bu durumu latife malzemesi olarak kullanmanın dahi doğru olmadığını söyleyecektir haklı olarak.

Referandum: Ne nedir, ne değildir?

Birçok kişi 12 Eylül’de yapılacak referandumda neye “Evet” veya neye “Hayır” diyeceği hakkında pek bilgi sahibi değil. Her ne kadar değişikliklerin neler getireceğini anlatan birçok yazar ve site olsa da “Çeşit iyidir” düşüncesiyle ben de dilimin döndüğü, kalemimin yazdığı karıyla yapılan değişiklikleri anlatmaya çalışayım.

Kızıma mektup

Cennet bahçesinin gülü güzel kızım!

Belki sen farkında değilsin ama babanın 8 yıl önce seçtiği amcaların ve teyzelerin, sen ve senin gibi milyonlarca çocuk büyüdüğünde size daha güzel bir miras bırakabilelim diye sürekli çalışıyorlar.

İşgal altında idam sevinci

Kendimi bildim bileli Arap ırkının yaşadığı coğrafyada karışıklıklar ve savaşlar süregelmiştir. Arapların yaşadığı bu topraklarının mazisine baktığınızda bu karışıklığın hiç eksik olmadığını göreceksiniz. Hz. Ali ve Muaviye döneminden başlayıp günümüze kadarki süreci gerekli araştırmaları yaptıktan sonra başka bir yazıda ele almayı düşünüyorum. Şimdilik yakın tarihe dönelim.

Kurtlar Vadisi, Sağır Oda ve Cem Uzan

Aile fertlerinin her birine onlarca favori dizinin düştüğü Türk Medyasında gerçek olayları üstü kapalı anlatan dizilerin en bilineni ve hakkında en çok spekülasyon yapılanı muhakkak ki Kurtlar Vadisi idi. Kurtlar Vadisi dizisinde rol alan herkesin gerçek hayatta bir karşılığı bulunmuştu.

Tuhaf yaratıklarız vesselam!

Türümüzden milyarlarca adet olduğu halde hiçbirinin bir başkası ile (asgari müşterekler hariç) aynı fikirde, yapıda, düşünce ve hareket tarzında olmayışı beni hayrete düşürdüğü kadar korkutmaktadır da. Farklılıklarımızdan ötürü hayrete düşmemin normal karşılanıp korkmamın yadırganabileceği kanısındayım. ‘Bu korkunun sırf sübjektif bir bakışla alakalı olmadığından ötürü anormalliğe gitmeyişidir’ buna vereceğim cevap. Çünkü bunun birden çok nedeni var.

Öğrencinin beleş yemek isteme hakkı

1995 yılında girdiğim üniversite ortamı, hayatın ne derece farklı merhalelerde yaşandığını, ne kadar çok yaşam biçiminin olduğunu öğrenmemde ilk adım oldu. Aslında durum yaşam biçimlerinin çeşitliliği gibi görünse de insanların farklılıklarının ve bu farklılıkları ne şekilde hayata yansıttıklarının bariz bir göstergesiydi.

Parakolik işlerimiz

Üniversite yıllarında müzik dinleme alışkanlığımız vardı. Her ne yapsak yapalım kulağımızda muhakkak Tahtakale’den harçlıklarımızdan artırdığımız paralarla aldığımız ucuz walkmanlerin kulaklıkları olurdu. Ders çalışırken, yurttaki odamızın ortasına masa koyup pişti oynarken, otobüsle okula veya gezmeye giderken.

12