Nod32, Avast! Antivirüs ve Alexa Toolbar

Orta ve ileri düzeyde bilgisayar kullananlar bilirler; Microsoft ve birçok markanın ürünleri bir bilgisayara kurulduğunda gelişmiş seçeneklerinde “Kurulan programın geliştirilmesi için geliştiriciye bilgi gönderme” gibi bir seçenek sunulur. Bu seçenek aktif ise karşılaşılan sorunların ve hataların üretici firmaya gönderilerek ürünün gelişimine katkı sağlaması amaçlanır.

Program ücretleri ile başa çıkamayan deyim yerindeyse fukara ama gururlu olup son sürüm meraklısı kullanıcılar ise programların son sürümlerini hatta tüm sürümlerini demo olarak kullanmak yerine “crack” denen yasa dışı yolla tam sürüm yaparak kullanırlar. Özellikle bilişim dünyasının ve internetin büyük gelişme göstermesi de crack sektörüne büyük katkılar (!) sağladı. Artık son sürümü yayınlanan bir programın lisans satın almadan tam sürüm kullanılması için gerekli dosyalara / seri numaralarına anında ulaşabiliyorsunuz.

En çok kullanılan lisanssız ürün haliyle en yaygın işletim sistemi Windows! Hal böyle olunca da Microsoft firmasının yukarıda bahsettiğim “geri bildirim” seçeneği ile lisans kontrolü de yaptığı yani bir nevi ürünlerine korsan kullanıcıları ispiyonlayan bir sistem entegre ettiği kabul gören bir gerçek halini aldı.

Bu geri bildirim olayının bir benzeri de Alexa tarafından web sitelerinin kullanım ve ziyaret oranlarını ölçmek için geliştirdiği Alexa Toolbar’da kullanılıyor. Kullanıcı tarafından sisteme kurulan bu programcık kendini Internet Explorer’a yamayarak bu tarayıcı tarafından gezilen siteleri merkeze bildiriyor. Merkez de bu istatistikler ışığında web sitelerinin ziyaret oranlarını belirleyerek bir sıralama oluşturuyor. Bu sıralama sonucunda ise üst basamakta olan web siteleri Alexa’yı referans göstererek reklâm pastasından aldıkları payları artırabiliyorlar. Durum dolaylı olarak paraya dayandığında Türk Milleti’nin aklına gelmeyecek kurnazlık ve hile de tabi ki kalmıyor. Nitekim birçok haber sitesi de -ki en çok reklâm peşinde koşan internet oluşumudur- Alexa Toolbar’ı yükletmek ve bu vesile ile sitelerinin sıralamasını artırmak için çaba sarf ediyor.

Toolbar sistemine karşı bir internet kullanıcısı olarak şimdiye kadar bu sistemi hiç kullanmadım. Fakat bilgi işlem görevi üstlendiğimden ötürü toolbarların yüklü olduğu makineleri kullanma fırsatım oldu. Yeniden kurulan bir makineye yapılacak ilk işlemin virüs programı kurulumu olduğu düşüncesindeyim. Virüs programı olarak da hayli zamandır hem sistemi yavaşlatmayan hem de güvenli olduğunu düşündüğüm Alvil Software’in Avast! Antivirüs programını kullanıyordum. Ta ki eve yeni aldığım hız canavarı çift işlemcili bilgisayarıma deneme amaçlı Nod32’yi kurana kadar. Hasbelkader web programcılığı ile de uğraştığımdan kullandığım bazı asp dosyalarının (zehir3.asp vs) Nod32 tarafından zararlı görüldüğünü görünce bu programda karar kıldım. Nitekim asp dosyasındaki tahrip edici kodu fark eden bir virüs programına güvenmeyeceğim de dosyalara kendi kafasına göre kod ekleyen Kaspersky Antivirüs’e veya sistemin her tarafına ahtapot gibi kök salarak işlem yapılamaz bir sistem bırakan, kaldırmak istendiğinde bin bir türlü zorluk çıkaran Norton Antivirüs’e mi güvenecektim! Hatta o kadar ki kendi sistemini kaldırmak için ekstra bir program yazacak kadar ileri giden (Norton Removal Tool) bir antivirüs programına ne kadar itimat edersiniz ki!

Neyse, asıl konumuza dönelim. Alexa Toolbar da geri bildirim özelliği nedeniyle Nod32’nin spyware listesindeki yerini çoktan almıştı ve kurulum dosyasını dahi diskinize indirmenize müsaade etmiyor, spyware olarak algılayıp engelliyor ve siliyordu Nod32.

Daha önce Avast yüklü bilgisayarlarda sorunsuz çalıştığına şahit olduğum Alexa Toolbar artık Avast tarafından da spyware olarak algılanmaya başlandı. Kurulum dosyasını tehdit olarak görmese de kurulum sonrası çalışan dosyalarının icraatlarını fark edip damgayı vuruyor ve engelliyor. Gerçekten güzel bir gelişme.

İleri düzey bilgi sahibi olmayan okuyucularına Alexa Toolbar yükletip sitelerinin popülerliğini artırma hilesine kaçan haber sitesi sahipleri için üzücü bir durum olsa da her türlü gizli, el altından bilgi hırsızlığı peşinde olanlara karşı bu tür gelişmeler oldukça sevindirici.

Darısı diğer cacık 1 antivirüs programlarının başına!

1. Cacık: İşe yaramaz, değersiz!

Yorumlar (2)

  1. ali mahmut

    alexa toolbar işine ben de sinir oluyordum iyi oldu açıkçası fakat avast’ın alexayı silmemesini sağlayamaz mıyız =) ya tamamen yok olsun alexa, ya da bizim site rankingi artsın

    1. tercan

      Firefox kullanıyorsanız Alexa Toolbar ile aynı işlevi gören bir eklenti var, onu deneyebilirsiniz: Search Status. Hem Alexa Rank, hem de Google Pagerank değerlerini gösteriyor. Avast’ın Alexa Toolbar’ı silmesini engellemek için güvenlik ayarlarını değiştirmek gerekir ki bu da pek mantıklı olmaz sanırım.

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen bütün alanları doldurun.